wtorek, 10 maja 2011

moralność

Moralność - zespół ocen, norm i zasad określających zakres poglądów i zachowań uważanych za właściwe.

Każdy wytycza swoje własne granice, czy to oparte na religii, czy na osobistej hierarchii wartości. Co mnie ciekawi? Pod jakim kątem kształtujemy nasz "kres" i jaki wpływ ma na to doświadczenie.

„Dylemat Heinza”
Heinz miał żonę, którą kochał ponad wszystko. Ciężko jednak zachorowała. Dowiedział się, że pewien aptekarz posiada lekarstwo, mogące uratować jej życie. Jednakże farmaceuta zażyczył sobie za lek ceny wielokrotnie przewyższającej koszt jego wyprodukowania, sugerując, że interesuje go tylko własny zysk. Zrozpaczony Heinz, który nie miał wymaganej kwoty, włamał się do apteki i ukradł lekarstwo. Czy postąpił słusznie?

98% Dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat potępiło zachowanie zdesperowanego Heinza i twierdzi, że nie postąpiłoby  jak bohater. Natomiast 90% ankietowanych w wieku 16-50 lat stwierdziło, że na miejscu Heinza, zrobiłoby to samo. Jak więc wygląda rozwój moralny jednostki? Czy ze stadium wyższego przechodzimy do stadium niższego? A może mylę pojęcia, i następuje odwrócenie wartości? Wraz z wiekiem, ta wspomniana wyżej granica się zaciera, robi się coraz bardziej niewyraźna. Pamiętacie może swój stosunek do alkoholu i papierosów, kiedy byliście w podstawówce? Aktualnie, dla większości z Was jest to codzienność, wtedy samo wspomnienie o używkach wywoływało niesmak i obużenie. Do czego więc zmierzamy i jakie są czynniki takiego postępu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz